שחיית פעוטות

שחיית פעוטות

שחייה היא מיומנות חשובה וגם אחת הכיפיות ביותר. את היכולת לצלוח בריכה שלמה יכולים ילדים לפתח בדרך כלל בסביבות גיל 5-6, אבל עוד קודם לכן כדאי להשתתף בחוגים שמתקיימים בבריכה – שכן חוג שחיית פעוטות ובאופן דומה חוג שחיית תינוקות תורמים במידה משמעותית להתפתחות מיטבית בכל המישורים, ובנוסף הם מספקים פאן לילדים ונחת להורים.

מה עושים הפעוטות בחוג השחייה?

ראשית כדאי לדעת כי הפעילות חוג שחיית פעוטות מותאמת לכל קבוצת גיל, ועל כן יהיו הבדלים בלתי מבוטלים בין למשל חוג שחייה לבני ובנות שנתיים לבין חוג שבו משתתפים בני ובנות 4. באופן עקרוני הפעוטות שמשתתפים בחוג נהנים ממשחקים שונים במים, לעתים לצלילי מוזיקה שמחה ותמיד באווירה חיובית. המשחקים מאפשרים הסתגלות למים ותחושת נינוחות מוחלטת כשנמצאים בהם, ועוד תורמים לכך תרגילים שונים שמלמדים נשימה נכונה במים, תנועות רצויות ועוד מרכיבים שבהמשך הדרך יתגבשו לשחייה של ממש (כשלמעשה בסביבות גיל 4 כבר אפשר להתחיל לתרגל את תנועות השחייה הבסיסיות ולהתקדם במים).

התועלת שמקנה חוג שחייה לפעוטות

כאמור חוג שחיית פעוטות תורם רבות להתפתחות מוצלחת במיוחד מכל הבחינות – רגשית, פיזית, קוגניטיבית, חברתית ומוטורית.

התפתחות רגשית

פעוטות שלומדים להסתגל למים ולבצע בהם פעולות שונות זוכים לחיזוקים משמעותיים וכתוצאה מכך נהנים מביטחון עצמי רב יותר – דבר חשוב מאוד להתפתחות הרגשית לאורך הילדות. בנוסף לומדים בני ובנות השנתיים עד 4 שמשתתפים בחוג שחייה לפעוטות לסמוך על עצמם וגם על המדריכים, וגם לכך יש תועלת בהיבט חשוב במיוחד זה.

התפתחות פיזית

גם באספקט הפיזי השתתפות קבועה בחוג שמתקיים בבריכה וכולל פעילויות מותאמות לקבוצת הגיל מובילה להתפתחות מיטבית. בפרט מתחזקת חגורת הכתפיים, שרירי הרגליים זוכים אף הם לחיזוק וכן משתפר תפקוד מערכת הלב והריאות והמערכת החיסונית. עוד כדאי לדעת בהקשר זה כי פעילות ספורטיבית במים מתאימה מאוד לפעוטות ולתינוקות שסובלים מטונוס שרירים נמוך (או להיפך, מטונוס שרירים גבוה), כשבמקרים אלה נדרשת באופן טבעי פעילות ייעודית.

התפתחות קוגניטיבית

המשחקים המהנים במים, עולם שיש לו מאפיינים שונים לחלוטין מהסביבה המוכרת של הפעוטות ובהתאם מייצר גירויים חדשים ומעוררים עבורם, מפתחים גם את הפן הקוגניטיבי. הפעוטות, וגם התינוקות שמגיעים לחוג שחיית תינוקות, מתרגלים תגובה לגירויים, הופכים ערניים יותר באופן כללי והחל מגיל מסוים מפתחים גם יכולות למידה מסודרת וקשב למדריכים.

התפתחות במישור החברתי

במסגרת חוג שחיית תינוקות האינטראקציות העיקריות של התינוקות הם עם ההורים שלהם (וכמובן שגם בכך טמונה תועלת רבה), אבל החל מסביבות גיל שנתיים מתחילות להיווצר גם אינטראקציות בין הפעוטות לבין עצמם – ראשיתם של קשרים חברתיים והזדמנות לתרגל זאת בסביבה כיפית במיוחד.

התפתחות מוטורית

גם המוטוריקה העדינה והגסה והקואורדינציה של הפעוטות מתפתחות בקצב מואץ בזכות הפעילות במים, והמשחקים והתרגילים. כדי להפיק מקסימום תועלת מהחוג בעל הפוטנציאל הרב חשוב לאפשר לכל פעוט להתפתח בקצב שלו, וגם אם ישנן פעילויות שהוא לא רוצה לקחת בהן חלק, לא ללחוץ עליו. עוד כדאי לזכור כי המטרה היא התפתחות ולאו דווקא הצגת יכולות או סימון וי על פעולות שונות – ילד שמרגיש כי הוא נמצא במרחב בטוח עבורו וכי הוא יכול להביא לידי ביטוי את יכולותיו בלי לחץ מיותר, יזכה למקסימום תועלת בחוג שחייה זה.